آموزشی, عمومی

چطور الکتریکی باز کنم؟

چطور مغازه الکتریکی باز کنیم؟

چطور الکتریکی باز کنیم؟

مغازه الکتریکی یکی از شغل هایی است که همواره تقاضا و بازار دارد، چون لوازم الکتریکی جزء نیازهای اساسی مردم هستند.

اگر شما به کارهای فنی و برقی علاقه دارید و می خواهید یک کسب و کار خودتان را راه اندازی کنید، می توانید از این فرصت استفاده کنید و یک مغازه الکتریکی بزنید.

اما برای این کار، باید چند مرحله و نکته را رعایت کنید. در ادامه به صورت خلاصه به این موارد اشاره می کنیم:

 اولین مرحله، کسب اطلاعات و دانش لازم در مورد لوازم الکتریکی و کارکرد آن ها است.

شما باید بدانید که چه محصولاتی را می توانید بفروشید و چه مشخصات و کیفیتی دارند، همچنین باید بدانید که چه برندهایی در بازار معروف و مورد اعتماد مشتریان هستند و چه قیمتی دارند.

برای این منظور، می توانید از منابع مختلفی مانند اینترنت و سایتهای پخش عمده لوازم الکتریکی ، کتاب ها، مجلات، نمایشگاه ها، فروشندگان و تولیدکنندگان معتبر استفاده کنید.

دومین مرحله، انتخاب مکان مناسب برای مغازه است.

شما باید یک مکانی را برای مغازه خود انتخاب کنید که دارای شرایط زیر باشد:

 • دسترسی آسان و راحت برای مشتریان
 •  نزدیکی به بازار و رقبا
 •  فضای کافی و مناسب برای نمایش و انبار کردن محصولات
 •  امنیت و نظافت
 •  قیمت اجاره منطقه و مغازه

سومین مرحله، گرفتن پروانه کسب و مجوزهای لازم است. شما باید برای راه اندازی مغازه الکتریکی، از مراجع ذی ربط مانند شهرداری، اداره کار و امور اجتماعی، اداره صنعت، معدن و تجارت، اداره برق و … پروانه کسب و مجوزهای لازم را دریافت کنید. برای این کار، باید مدارکی مانند شناسنامه، کارت ملی، کپی از سند مغازه، عکس، فیش پرداخت عوارض و … را تهیه و تحویل دهید.

چهارمین مرحله، خرید لوازم الکتریکی و تجهیزات مغازه است. شما باید برای مغازه خود، لوازم الکتریکی متنوع و با کیفیت را از منابع معتبر و با قیمت مناسب خریداری کنید. برای این کار، می توانید از فروشگاه های اینترنتی، بازار عمده، نمایندگی های تولیدکنندگان و … استفاده کنید. همچنین باید برای مغازه خود، تجهیزاتی مانند قفسه، ویترین، تابلو، صندوق، تلفن، کامپیوتر، دوربین مداربسته و … را خریداری و نصب کنید.

پنجمین مرحله، تبلیغات و بازاریابی است. شما باید برای جذب مشتریان و افزایش فروش خود، از روش های مختلف تبلیغاتی و بازاریابی استفاده کنید. برای این کار، می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

توزیع بروشور، کاتالوگ، کارت ویزیت و …

تبلیغات در رسانه های محلی مانند روزنامه، رادیو، تلویزیون و …

تبلیغات در رسانه های اجتماعی مانند اینستاگرام، تلگرام، واتس اپ و …

ارائه تخفیف ها، هدایا، امتیاز ها و …

ایجاد رابطه خوب با مشتریان و ارائه خدمات پس از فروش

نحوه شروع کسب و کار الکتریکی

برای شروع یک کسب و کار الکتریکی، شما باید چند مرحله را طی کنید. این مراحل عبارتند از:

انجام تحقیقات مرتبط با بازار: شما باید نیازها، تقاضا، رقبا و فرصت های بازار الکتریکی را بشناسید و بررسی کنید.

شما باید بدانید که چه محصولات یا خدماتی را می توانید ارائه کنید و چه مشتریانی را هدف قرار دهید.

شما باید بدانید که چه برندها، کیفیت ها و قیمت هایی را باید انتخاب کنید و چه روش هایی را برای تبلیغات و بازاریابی خود استفاده کنید ( ما تو کافی الکتریک بهتون میگیم)

نوشتن برنامه کسب و کار: شما باید یک برنامه کسب و کار کامل و جامع بنویسید که شامل اهداف، استراتژی ها، بودجه، تحلیل ریسک و برنامه عملیاتی خود باشد.

شما باید برنامه کسب و کار خود را به صورت شفاف، منطقی، قابل اندازه گیری و قابل اجرا بنویسید

بررسی امور مالی: شما باید سرمایه لازم برای شروع کسب و کار خود را تامین کنید.  (ما با حداقل هزینه یعنی 60 تومن مغازتو پر میکنیم ) شما باید منابع مختلف مالی را بررسی کنید و از آن ها بهره بگیرید.

شما باید برنامه مالی خود را تهیه کنید و هزینه ها، درآمد ها، سود و زیان، جریان نقدی و نقطه تعادل خود را محاسبه و پیش بینی کنید

از افراد متخصص و مناسب بهره بگیرید: شما باید تیمی از افراد متخصص، متعهد و مناسب را برای کسب و کار خود انتخاب کنید. شما باید نقش ها، وظایف، مسئولیت ها و اهداف هر عضو تیم را مشخص کنید. شما باید از افرادی که دارای تخصص، تجربه، مهارت و روحیه کار تیمی هستند، استفاده کنید .( کافی الکتریک هواتونو داره و می تونید صد درصد رو تجربه و دانش ما در این حوزه حساب باز کنید)

انتخاب مکان شرکت و وب سایت: شما باید یک مکان مناسب برای شرکت یا مغازه خود انتخاب کنید. شما باید به فاکتورهایی مانند دسترسی، امنیت، فضا، قیمت، مجوزها و مقررات توجه کنید. همچنین شما باید یک وب سایت حرفه ای و جذاب برای کسب و کار خود طراحی کنید. شما باید از طراحی، محتوا، عملکرد، امنیت و بهینه سازی وب سایت خود اطمینان حاصل کنید .

تبدیل به متخصص بازاریابی شوید: شما باید برای جذب و حفظ مشتریان خود، از روش های مختلف بازاریابی استفاده کنید. شما باید بازار هدف خود را شناسایی کنید و ارزش افزوده خود را به آن ها ارائه کنید. شما باید از روش های بازاریابی مستقیم، غیرمستقیم، آنلاین، آفلاین، شبکه ای، محتوایی، توصیه ای و … استفاده کنید .

چطور می توانم بازار خود را گسترش دهم؟

گسترش بازار یکی از راه های افزایش فروش و رشد کسب و کار است. برای گسترش بازار خود، شما باید راهکارهای مختلفی را امتحان کنید. برخی از این راهکارها عبارتند از:

ارائه محصولات و خدمات جدید یا ارتقا داده شده: شما باید با تحقیق بیشتر در مورد بازار و شناخت نیازها و ترندها، محصولات و خدمات جدید یا بهبود یافته را ارائه کنید. این کار باعث جذب مشتریان جدید و افزایش وفاداری مشتریان فعلی می شود

ورود به بازارهای جدید: شما باید بازار هدف خود را گسترش دهید و به بازارهای جدیدی وارد شوید. این کار می تواند به صورت جغرافیایی، دموگرافیکی، رفتاری یا روشنایی باشد. برای ورود به بازارهای جدید، شما باید بازاریابی و تبلیغات خود را تنظیم کنید و از روش های مختلفی مانند شراکت های تجاری، فرانچایز، صادرات و … استفاده کنید

افزایش توزیع و دسترسی: شما باید کانال های فروش خود را تقویت کنید و به مشتریان بیشتری دسترسی داشته باشید. این کار می تواند به صورت آنلاین یا آفلاین باشد.

برای افزایش توزیع و دسترسی، شما باید از روش های مختلفی مانند فروشگاه های اینترنتی، فروشگاه های فیزیکی، نمایندگی ها، نمایشگاه ها، فروش مستقیم و … استفاده کنید

مهارت های لازم برای راه اندازی الکتریکی

همان طور که می دانید شما بایستی اطلاعات جزئی در مورد شناخت تجهیزات الکتریکی و مواردی چون توان، ولتاژ و جریان و … داشته باشید تا بتوانید مشتری هایتان را به درستی راهنمایی کنید.

اما پس از مدتی مطمئنا شما در این زمینه وارد می شوید و به برند ها کامل تسلط می یابیدو مشاور خوبی در زمینه خرید مشتری هایتان خواهید شد مثلا اینکه کلید و پریز ایران الکتریک خوبه یا دلند؟ سیم و کابل باکیفیت کدومه که باعث آتش سوزی نمیشه؟

اما سوالی که طرح است کسی که به دنبال راه اندازی مغازه الکتریکی است آیا باید با برق کاری ساختمان و یا برق کاری صنعتی آشنا باشد و توانایی انجام این امورات را داشته باشد؟

مسلما خیر هر چند اگر با این امور آشنا باشد بسیار بسیار خوب است و می تواند پروژه های مختلف بگیرد و درآمدش افزایش یابد اما مطمئنا وظیفه اصلی شما در ابتدای کار پیشبرد اهداف خودتان است و اگر قرار باشد برای هر پروژه ای چند روز مغازه را ببندید مطمئنا کسب و کارتان آسیب خواهد خورد.

مهارت های شغل برقکاری و الکتریکی

مطمئنا برای انجام برقکاری ساختمان یا برقکاری صنعتی به شما مراجعه می کنند و شما نباید این مشتری ها را از دست بدهید بلکه کاری که الکتریکی ها انجام می دهند این است که با چند برقکار کار بلد کار میکنند و در صورت مراجعه مشتری آن ها را معرفی میکنند و از ۱۰ تا ۳۰ درصد هم میتوانید در این خصوص پورسانت بگیرید.

اگر هم خودتان به این امور وارد هستید میتوانید پروژه های کوچک را قبول نمایید و درآخر هفته و تعطیلی ها انجام دهید تا درآمدتان رابالا ببرید.

سرمایه لازم برای راه اندازی الکتریکی

یکی از سوالات مهم در شغل الکتریکی همین است میزان هزینه و سرمایه لازم برای راه اندازی مغازه الکتریکی چقدر است

پاسخ این سوال به میزان گستردگی کار شما و میزان اجناس و نوع اجناس شما دارد که می تواند سرمایه لازم برای این کار را در نظر بگیرید.

مثلا یک الکتریکی فقط وسایل ضروری مثل لامپ و سیم و کابل  و کلید و پریز و فیوز های مینیاتوری و  … کار میکند و شاید کل سرمایه و محصولات مغازه اش به 100 میلیون هم نرسد اما یک الکتریکی ۰ تا 100 لوازم برقی روشنایی و صنعتی را دارد و فقط 160 میلیون

آیفون صوتی و تصویری در مغازه اش وجود دارد پس همان طور که می بینید این رقم بسته به خودمان است که بایستی با یک رقم معقول شروع نمایید و کم کم کارتان را گسترش دهید. ( کافی الکتریک شما را راهنمایی میکنه که کدام محصولات لازمه برای شروع)

هزینه راه اندازی الکتریکی و میزان سرمایه لازم

اگر بخواهیم یک رقم حداقلی برای این امر در نظر بگیریم شما بدون احتساب مکان مغازه و هزینه های رهن و اجاره حداقل به 90 میلیون سرمایه برای راه اندازی مغازه الکتریکی نقلی و کوچک نیاز دارید که این هزینه 30میلیونش صرف موارد زیر می شود

 • دکور و قفسه و تابلو
 • کارتخوان
 • خرید تجهیزات

که در این صورت نیز شما بهتر است حداقل هزینه را برای خرید ویترین و قفسه ها انجام دهید و بهتر است از اجناس کارکرده دیوار استفاده نمایید و کم کم با سودتان کسب و کارتان را گسترش دهید.

60میلیونش هم ما کالاهای مهم و پر فروش الکتریکی را براتون آماده میکنیم.

 

میزان سود و درآمد این شغل چقدر است

میزان درامد ماهیانه شما به موارد مهم زیر بستگی دارد

 • میزان سرمایه و کامل بودن اجناس شما
 • میزان مشتری و خوب بودن پاخور مغازه
 • میزان گرفتن پروژه های عملی
 • میزان سود اجناس

یک مغازه الکتریکی ممکن است ماهیانه رقم های بالای ۳۰ -۴۰ میلیون را تجربه کند و یکی دیگر ممکن است رقم ۳-۴ میلیونی را که این رقم بسیار وابسته به موارد بالا است.

محصولات و خدمات جذاب تر ارائه کنید

ارائه محصولات و خدمات جذاب تر یکی از راه های افزایش فروش و رضایت مشتریان است. برای این کار، شما باید به چند نکته توجه کنید:

مزایای محصول یا خدمت خود را به خوبی پرزنت کنید. شما باید به مشتریان نشان دهید که محصول یا خدمت شما چه مشکلی را حل می کند، چه نیازی را برطرف می کند، چه ارزشی را ایجاد می کند و چه تفاوتی با رقبا دارد

در مورد مشتریان خود تحقیق کنید و نیاز آنها را بشناسید. شما باید بازار هدف خود را تعیین کنید و با استفاده از روش های مختلفی مانند پرسشنامه، مصاحبه، نظرسنجی، تحلیل داده ها و … به دنبال درک نیازها، خواسته ها، علایق، رفتارها و انتظارات مشتریان باشید

برای کسب و کار خود به درستی هدفگذاری کنید. شما باید اهداف کلی و جزئی خود را در مورد فروش، سود، بازار، رضایت مشتری، توسعه محصول و … مشخص کنید و برای رسیدن به آنها استراتژی ها و برنامه های عملیاتی را طراحی و اجرا کنید

بازارهای کوچک را هدف قرار دهید. شما باید بازارهای کوچک و تخصصی را پیدا کنید و برای آنها محصول یا خدمت مناسب را ارائه کنید. این کار باعث می شود که شما با تمرکز بیشتر، مشتریان وفادارتر، رقابت کمتر و سود بیشتری داشته باشید .

با افراد مناسب ارتباط برقرار کنید. شما باید افرادی را شناسایی کنید که تصمیم گیرنده یا تاثیر گذار در خرید محصول یا خدمت شما هستند و با آنها ارتباط برقرار کنید. شما باید با استفاده از روش های مختلفی مانند ایمیل، تلفن، شبکه های اجتماعی، وب سایت، وبلاگ و … با آنها در تماس باشید و اطلاعات، پیشنهادات، تخفیف ها و … را به آنها ارسال کنید .

چگونه درآمدمان را افزایش دهیم؟

طبق چیزی که صحبت شد شما تمام تلاشتان باید این باشد که میزان درآمد خود را افزایش دهید و هر چه به این موضوع بیشتر فکر کنید و از همکاران خود بیشتر ایده بگیرید موفق تر خواهید بود که ما چند نمونه از بهترین آنها را خدمتتان عرض می کنیم.

تکمیل بودن اجناس

سعی کنید در ابتدای راه اندازی مغازه الکتریکی پراکنده کار نکنید و برای شروع تجهیزات روشنایی که بسیار پرکاربرد هستند را مد نظر قرار دهید و طوری نباشد که یک برقکار ساختمان و روشنایی به شما مراجعه کرد بخشی از تجهیزات را نداشته باشید و بخشی را هم ناقص به او تحویل دهید.

بعد از اینکه کارتان گرفت میتوانید به سراغ تجهیزات برق صنعتی هم بروید و در این زمینه هم بازاریابی نمایید.

اخلاق و برخورد مناسب

تا انجا که می توانید با مشتری با روی باز برخورد کنید چرا که برخی از این ها برقکاران و شاغل در این صنف هستند و همین برخورد ها میتواند آنها را به مشتری ثابت شما تبدیل نماید.

نا گفته نماند حتما و حتما یک نام مناسب برای مغازه خود نیز انتخاب نمایید.

با برقکاران ارتباط بگیرید

تا آنجا که می توانید با برقکاران ساختمانی و صنعتی بیشتر ارتباط برقرار کنید و در صورت مراجعه مشتری ازآنها بپرسید که آیا برقکار هستند یا اینکه یک مشتری خانگی درصورتی که برقکار بودند هم شماره از آنها بگیرید برای محول کردن پروژه ها و هم به آنها اطمینان دهید که محصولات شما کیفیت و قیمت مناسبی نسبت به بقیه خواهد داشت.

این افراد یا خودشان بارها برای خرید تجهیزات الکتریکی سراغتان می آیند و یا کارفرما و مشتری های خوبی برایتان ارسال میکنند.

فرض را براین بگیرید که شما فقط با ۱۰ برقکار ارتباط گرفته باشید و همکاری کنید اگر هر کدام فقط سالیانه ۱ بار برای خرید تجهیزات پروژه به شما مراجعه نمایند میشود ۱۰ بار و اگر در هر بار از شما ۳ میلیون وسیله خریداری کنند میشود سالانه ۳۰ میلیون فروش فقط با همین کار ساده پس این کار را جدی بگیرید.

انجام پروژه های برقی

اگر سرتان خلوت است و از کارهای برقی سر درمیاورید میتوانید در اوقات فراغت به سمت خرده کاری ها و انجام پروزه های کوچک بروید.

بازاریابی

بازاریابی و تبلیغات را هنگام راه اندازی مغازه الکتریکی جدی بگیرید و حتما و حتما در فضای مجازی مانند اینستاگرام و تلگرام صفحه داشته باشید و بخشی از اوقات بیکاری در مغازه را صرف این کار کنید.

مطالب آموزنده در مورد این شغل و رشته قرار دهید و تجهیزاتتان را هم معرفی نمایید همین وقت گذاری های کوچک میتواند مشتری های خوبی را برای شما به ارمغان بیاورد.

 

با توجه به اینکه افراد زیادی برای شروع کار مراجعه به کافی الکتریک داشتند و ما نیز با لطف خدا و تلاش بسیار توانسته ایم که افراد را در گسترش کسب و کارشان همراهی کنیم و همیشه دعای خیر و رضایت آنها را همراه داشته باشیم

از این رو این مطلب را برای افرادی که خواهان شروع کار الکتریکی هستند نوشتیم تا راهنمایی کوچکی در این زمینه برای آنها داشته باشیم و قوت قلبی به آنها بدهیم که ما همیشه در کنار خود خواهند داشت.

کافیه بخواهی الکتریکی داشته باشی بقیه اش با ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *